Iwona Siwek-Front

Iwona Siwek-Front, ur. 5 kwietnia 1967 w Krakowie – polska artystka, plastyk, malarz, rysownik i autor filmów animowanych oraz komiksów i murali.
Jest córką malarza Mariana Siwka i projektantki wnętrz Heleny Siwek z domu Zawadzkiej. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie w 1988. Studiowała na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1989–1994, uczęszczając do pracowni drzeworytu prof. Franciszka Bunscha i filmu animowanego prof. Jerzego Kuci i Krzysztofa Kiwerskiego.
Obecnie członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Wykładowca na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego na Wydziale Produkcji Filmowej i Telewizyjnej. Od początku lat 90. prowadzi tworzone w konwencji komiksów Dzienniki Telewizyjne. Reprezentuje styl neo-dada i neo-ekspresjonizm.
W 1991 roku była stypendystką na Emily Carr University of Art and Design w pracowni filmu animowanego i video (współpraca z Davidem Rimmerem) w Vancouver. W 2009 obroniła tytuł doktora sztuk w Katedrze Intermediów (obecnie Wydział Intermediów) krakowskiej ASP na podstawie pracy Semiosfera mojego miasta. Notatki.

Współpraca artystyczna

W latach 1994–2005 wykonywała czołówki, grafiki i filmy animowane dla OTV Kraków, TVN, TVP; autorka animowanych filmów edukacyjnych oraz rysunków dla fundacji ekologicznych i zajmujących się ochroną zdrowia. Robiła ilustracje do produkcji filmowych i publikacji Witolda Beresia i Artura “Barona” Więcka, do wydawnictw naukowych Jerzego Vetulaniego i prawniczych Jana Widackiego, a także projekty graficzne i teledyski animowane dla Roberta Gawlińskiego, lidera zespołu Wilki oraz Andrzeja Sikorowskiego. Stale współpracuje z czasopismem Lampa. Jej rysunki o Babie lukrowanej z duszą nieczystą są w wydawnictwie legendarnego krakowskiego baru Vis-a-Vis. Ilustrowała dla Playboya, Edukacji i Dialogu, Nowego Dziennika NY i portalu Polska Ma Sens oraz marki MaxMara. Wykonała plakaty dla Teatru Odwróconego.
Jej prace znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych (Kraków, Polska), Stadtmuseum (Bergkamen, Niemcy), XYLON (Winterhur, Szwajcaria), MoMA (Nowy Jork, USA) oraz w zbiorach prywatnych (m.in. posiada je Madonna i Arnold Schwarzenegger).

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress